Arašídy zná snad úplně každý, a to i pod názvem buráky či burské oříšky. Jenže právě poslední označení není tak úplně přesné. Arašídy totiž nemají s ořechy vůbec nic společného. Ve skutečnosti jde o semena podzemnice olejné a jedná se o luštěninu. Lidé ji po celá staletí konzumují nejen kvůli chuti, ale také díky jejím účinkům.
Pěstování podzemnice olejné
Tato rostlina z čeledi bobovitých pochází z Jižní Ameriky, kde byla pěstována již v roce 4 000 před Kristem. Později se dostaly do celého světa. Běžně pěstují se v subtropickém pásmu. Arašídy jsou subtropickou a tropickou plodinou, a protože se pěstují na severní i jižní polokouli, sklízí se prakticky celoročně. V tropických oblastech mohou být dokonce až tři sklizně ročně. Podzemnici olejnou si můžete sami vypěstovat. Podmínkou je pouze kypřejší půda, která by měla obsahovat písek. Ideální byste ale měli rostlinu předpěstovat v květináči, a to za co nejvyššího přístupu světla a pravidelné zálivky.
Čím mohou být arašídy prospěšné?
Arašídy obsahují celou řadu zdraví prospěšných látek. Jejich přidáním do jídla můžeme snížit hladinu triglyceridů a cholesterolu. Hrst těchto „oříšků“ pomůže stabilizovat krevní cukr. Asi čtvrtinu podzemnice olejné tvoří bílkoviny. Obsahuje také značné množství vlákniny. Důležité pro naše zdraví jsou vitaminy skupiny B, vitamin A a E a dále potom hořčík, draslík a fluor. Vedle již naznačených účinků, které pomáhají při hubnutí a při stabilizaci cukru v krvi, zde jsou také účinky na pokožku a zažívání. Schopnost snižovat krevní tlak a s tím spojené příznivé účinky na kardiovaskulární systém. Arašídy jsou také schopné působit jako prevence nádorových onemocnění.
Využití buráků v kuchyni
Arašídy znají asi všichni z různých oslav, kde patří k nejoblíbenějším pamlskům. Konzumovat je lze samozřejmě přímo, ale uplatnění nacházejí rovněž ve sladkých a slaných pokrmech nebo zeleninových salátech. Mezi oblíbené pochutiny ovšem patří také arašídové máslo. Buď jak buď, arašídy jsou populární rovněž v asijské kuchyni, což asi není překvapující informace pro pravidelné návštěvníky čínských restaurací.
Zajímavost na závěr: Nejvíce arašídů se dnes vypěstuje v Asii, konkrétně v Číně a Indii, významným producentem jsou ale i Spojené státy či některé z afrických zemí, například Nigérie.