Ořechy jsou často vnímány jako silný alergen, který by neměl být součástí jídelníčku dětí mladších tří let. Tento mýtus však není podložen vědeckými důkazy. Naopak, ořechy představují skvělý zdroj zdravých tuků, bílkovin, vitamínu E a B, a také minerálních látek, jako jsou hořčík, vápník, selen a zinek. Tyto látky podporují správný vývoj nervového systému, zrání mozku a fungování imunitního systému. Rady od nutriční terapeutky Mgr. Petry Kuřátkové, jak zařadit ořechy do dětské stravy.
Proč zařadit ořechy do dětského jídelníčku?
Ořechy jsou výživově bohaté a mohou být velkým přínosem zejména pro děti, které potřebují v malém objemu jídla s vysokou energetickou hodnotu. Je však důležité volit správnou formu podávání. Celé nebo nasekané ořechy mohou u malých dětí představovat riziko vdechnutí. Nejlepší volbou v dětské stravě jsou proto 100% jemné ořechové krémy bez přidaných konzervantů, soli nebo cukru.
Jak na bezpečné zařazení ořechů do jídelníčku?
Pokud máte v rodině alergie na ořechy, je vhodné zavádět je do jídelníčku dítěte postupně. Začněte například pouhým olíznutím lžičky ořechového krému či arašídového másla a sledujte reakci. Pokud se do několika minut neobjeví alergická reakce, můžete další den přidat malou lžičku do kaše, ovocného pyré nebo jogurtu. Vždy dbejte na to, aby v daný den dítě nezkoušelo žádné nové potraviny, abyste mohli přesně identifikovat případné alergické projevy.
Na co si dát pozor?
Nejvíce alergických reakcí způsobují arašídy, které sice patří botanicky mezi luštěniny, ale často jsou zařazovány mezi ořechy. Tak či onak jsou silným alergenem. Alergie se může objevit na jeden druh ořechu, na více druhů nebo na všechny. Proto je důležité zavádět každý druh zvlášť a pečlivě sledovat reakce dítěte. Nebojte se zařadit ořechy do jídelníčku vašich nejmenších a dejte jim zdravý start do života.
Jak poznám u dítěte alergii na ořechy?
Alergickou reakci na ořechy poznáte, i když intenzita i charakter příznaků mohou být různé. Nejčastěji se projeví kožním výsevem kolem úst nebo na tváři, doprovázeným svěděním anebo i otokem. Kopřivka se ale může objevit i jinde na těle a otok zejména v oblasti úst, jazyka a tváře může představovat vážné riziko kvůli potížím s dýcháním. V takovém případě je potřeba ihned volat lékaře. Alergie na ořechy se může projevit formou bolesti břicha, zvracení nebo průjmu nebo vést ke kýchání, kašli či sípání. V závažných a výjimečných případech může alergie na ořechy vyvolat anafylaxii a vést k šoku, tedy poklesu krevního tlaku, ztrátě vědomí nebo dokonce k úmrtí.
Co když dítě na ořechy reaguje?
V případě slabších projevů stačí pouze vyřadit daný ořech(y) z dětského jídelníčku na měsíc a poté znovu velice opatrně zařadit, aby se alergie potvrdila nebo vyvrátila. Někdy se totiž příznaky překrývají a mají původ v něčem jiném. Pokud jsou reakce prudké, je určitě na místě konzultace s lékařem, který na základě krevných nebo kožných testů určí postup, a kromě eliminace ze stravy na delší dobu může předepsat i antihistaminika nebo epinefrin pro případ anafylaktické reakce.
Tip: Na našem
e-shopu zakoupíte jak arašídové máslo, tak několik druhů stoprocentních ořechových krémů, jako jsou pistáciový, kešu či lískooříškový krém. Chcete-li si s dětmi skutečně pochutnat, vybírejte
kvalitní ořechové krémy, kdy kvalita surovin a jejich čerstvost se podepíše na jejich chuti. Rodičům pomohou ořechové krémy doplnit zdravou formou potřebnou energii.
Spolupracujeme s
Mgr. Petrou Kuřátkovou, vystudovanou nutriční terapeutkou specializující se na výživu dětí a žen v reprodukčním věku. Znát jí můžete ze sociálních sítí pod jménem @nutrimamma.cz.
Ořechy a zdravá výživa k sobě prostě patří.