Typická nasládlá chuť a hnědá barva lískových ořechů je nepostradatelnou součástí mnoha dezertů i světově známých sladkostí. Pojďte se s námi dnes podívat, co se pod slupkou těchto oříšků skrývá a jak mohou prospět vašemu zdraví.
Lískové ořechy
Lískový ořech se k nám dostal z Turecka, Itálie, Španělska a Spojených států, a dnes je velmi hojně pěstován i u nás. Lískové ořechy jsou velmi oblíbené, protože mají trochu nasládlou chuť a můžeme je konzumovat syrové, pražené nebo i mleté, opět zejména ve vánočním cukroví.
Čím vám mohou být oříšky prospěšné?
Jádra lískových oříšků, stejně jako většina ořechů, jsou z hlediska výživy významné především obsahem nenasycených mastných kyselin, kvalitních bílkovin, vitamínů rozpustných v tucích (A,D,E,K) a obsahu minerálních a stopových prvků. Zejména významný je obsah hořčíku (156mg ve 100gDDD je 300-350mg), obsah mědi (1280μg ve 100gDDD je 2000-4000μg) a manganu (5700μg ve 100g, DDD je 2000-5000μg). Mangan je v těle vázaný v bílkovinách a je součástí enzymů. Tímto způsobem mangan v těle ovlivňuje tvorbu chrupavek a látkovou výměnu tuků a sacharidů. Podílí se na vyplavování jedů z těla a tím podporuje obranyschopnost organismu. Vysoký obsah vitamínů, minerálů, zdravých tuků a dalších prospěšných látek dělá z lískových ořechů dobrotu, která prospěje vašemu tělu i kráse. Zajímavé je, že lískové oříšky obsahují více živin než kterákoliv potravina živočišného původu včetně masa. Svým obsahem sacharidů, tuků, proteinů, vitamínů, vápníku, hořčíku a draslíku předčí maso a vejce. I u nich ale platí konzumace s mírou.