Mochyně peruánská (Physalis peruviana) je často nazývaná jako třešeň Inků. Čím to? Pochází z Jižní Ameriky, a právě tam patřila jejich konzumace k jednomu ze způsobů, jak posilovat zdraví. Dnes se na toto super zdravé ovoce podíváme zblízka.
Něco málo o pěstování
Physalis se pěstuje v subtropickém pásmu, hlavně v Kolumbii, Keni a JAR. Tato rostlina bývá vysoká půl až tři metry. Její plody jsou zelenožluté až zelenooranžové, a velikostí připomínají třešně. Ukrývá je v sobě oranžový kalich, který je lampiónového tvaru. Sklízí se v srpnu a září.
Mochyně a její vliv na zdraví
Plody mochyně peruánské jsou bohatým zdrojem bílkovin, vlákniny, vitaminů C, D, A i komplexu B, železa, vápníku, draslíku a fosforu. Obsahují také bioflavonoidy včetně rutinu, který má velký význam pro pružnost cév, takže pomáhá předcházet kardiovaskulárním chorobám. Pravidelnou konzumací tak posílíte svou imunitu a budete odolnější vůči stresu. Díky vysokému obsahu antioxidantů a jiných zdraví prospěšných látek se extrakt z physalis používá k léčbě malárie, žloutenky, revma, dermatitidy, astma nebo jako prevence rakoviny. Plody physalisu Mají rovněž protizánětlivé, močopudné a mírně projímavé účinky, napomáhají odstraňování škodlivin z těla a celkově „omlazují“. Jen pro zajímavost, v Číně je mochyně využíváná pro své lékařské účely již stovky let.
Chuť a využití v kuchyni
Bobule jsou šťavnaté, mají sladkokyselou chuť a aroma připomínající jahody nebo ananas. Uvnitř jsou drobná semínka, která se konzumují společně s plodem. Díky svému netradičnímu vzhledu se mochyně hojně používají na ozdobu salátů, dezertů nebo obložených mís. Konzumují se jak syrové, tak tepelně upravené, připravují se z nich šťávy a džemy, dají se také usušit. Jedna rada, lístky v žádném případě neloupejte předem, vždy až těsně před konzumací, aby vám vydržela čerstvá.